داشتن دستبندهای رنگارنگ برای آدم حس خوبی ایجاد می کند. ست کردن دستبندها با حس و حال خودمان یا با لباسی که می پوشیم باعث برانگیخته شدن احساسات مثبت در آدمی می شود. به طور کل هر چه قدر برای خودتان وقت بیشتری بگذارید احساس ارزشمندی بیشتر و در نتیجه انرژی مثبت بیشتری در خودتان ایجاد کرده اید.

از بعد روانشناختی مساله هم که بگذریم، اینکه خودتان دستبندی برای خودتان درست کنید باعث پرورش و ارضای بعد هنردوستی شما نیز می شود. و در نقطه برخورد روانشناسی و هنر می توان گفت انجام پروژه های هنری هر چند کوچک می تواند نقش هنردرمانی یا آرت تراپی را برای ما داشته باشد.

در این مطلب یک آموزش ساده، مختصر اما بسیار جذاب و هیجان انگیز آماده کرده ایم. با وسایل بسیار ساده می توانید صاحب چندین دستبند زیبا شوید.

وسایل مورد نیاز:

  • چوب معاینه
  • رنگ اکرلیک سفید
  • دستمال دکوپاژ یا پارچه گلدار
  • مادپاج (ترکیب مساوی آب و چسب چوب) یا چسب پارچه

مراحل ساخت:

چوب معاینه را می توانید از فروشگاه های لوازم پزشکی یا داروخانه ها تهیه نمایید. این چوب ها پهن تر چوب بستنی هستند، اگر دوست داشته باشید می توانید از چوب بستنی هم استفاده نمایید. چوب ها را داخل آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید.

چوب ها را با انبر از آب جوش خارج کرده و به آرامی با دست به فرم منحنی در آورید.

در همان حالت منحنی چوب را داخل یک لیوان قرار دهید.

این کار را برای تمام چوب ها انجام داده و آنها را به مدت ۳ ساعت کنار بگذارید تا داخل همان لیوان خشک شده و فرم منحنی خود را حفظ کنند.

تمام سطح دستبند را خوب با مادپاج پوشش می دهیم.

سپس نوارهای دستمال دکوپاژ یا پارچه ای را که پیشتر از روی الگوی خود چوب ها بریده بودیم روی دستبند قرار می دهیم. این مرحله باید خیلی سریع و با دقت انجام شود تا چسب خشک نشود. اگر سرعت عمل شما پایین است می توانید سطح دستبند را کم کم به چسب آغشته و نوار پارچه ای را بچسبانید.

سپس روی سطح دستمال دکوپاژ یا پارچه را مجددا با مادپاج پوشش می دهیم. این کار را خوب انجام دهید تا چسب حسابی به بافت دستمال نفوذ کند. اگر از دستمال دکوپاژ استفاده می کنید حرکات قلمو را خیلی آهسته و آرام انجام دهید تا دستمال پاره نشود.

این دستبندهای بانمک را در طرح ها و رنگ های متنوع برای خودتان و دوستانتان درست کنید.

ویدئوی آموزشی این مطلب و ویدئوهای آموزشی دیگر را در کانال تلگرام من و هنر مشاهده بفرمایید.

همیشه شاد و رنگی باشید!

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.