آخر هفته ها فرصت مغتنمی است برای جمع شدن اعضای خانواده و دوستان، و در این میان حتما یک پای ثابت قضیه شیرینی ها هستند. اگر به هر دلیلی فکر می کنید از عهده کار قنادی بر نمی آیید و از طرف دیگر دوست دارید خودتان یک شیرینی بی دردسر برای کسانی که دوستشان دارید تهیه کنید، در این آموزش یک راه حل و یک کلید طلایی برای شما داریم؛ شکلات نارگیلی!

شکلات نارگیلی یا همان بونتی، مزایای بسیار زیادی دارد؛

  • بونتی دستور تهیه بسیار راحتی دارد.
  • فرآیند تهیه بونتی در عین سادگی هیجان انگیز بوده و برای کودکان نیز قابل توجه خواهد بود.
  • بونتی را می توان چیزی بین شکلات و شیرینی دانست، به همین جهت علاقمندان این شکلات خوشمزه از سنین مختلفی هستند.
  • بونتی به دلیل داشتن نارگیل و شیر در مواد اولیه اش، یک شیرینی بسیار مغذی می باشد.

مواد لازم:

  • پودر نارگیل چرب ۲۰۰ گرم
  • شیر عسلی ۲۵۰ گرم
  • شکلات تخته ای یا چیپس شکلات ۲۰۰ گرم

دستور تهیه:

در یک کاسه گود پودر نارگیل و شیرعسلی را با هم ترکیب کنید. دقت کنید که پودر نارگیل حتما چرب باشد، پودر نارگیل خشک برای بونتی اصلا مناسب نبوده و هنگام گاز زدن شکلات پودر می شود. اگر علاقمند باشید حتی می توانید میوه نارگیل تازه را رنده ریز کرده و به جای پودر نارگیل استفاده کنید. فقط دقت کنید در این حالت چون خود نارگیل مقداری آب در بافتش دارد احتمالا به شیرعسلی کمتری نیاز خواهد داشت، پس شیر عسلی را کم کم اضافه کنید.

شیرعسلی را می توانید از این آموزش یاد بگیرید و در منزل درست کنید و هم می توانید آن را از سوپرمارکت ها و فروشگاه های لوازم قنادی در قوطی های کنسرو خریداری نمایید.

پودر نارگیل و شیرعسلی را خوب مخلوط کنید تا به خمیر تبدیل شود.

سپس خمیر را به شکل توپک یا فرم های کشیده در آورید.

آنها را روی کاغذ روغنی و سینی فلزی بچینید و برای یک ساعت داخل یخچال قرار دهید تا کمی خودش را بگیرد.

شکلات تخته ای را تکه تکه کرده و در کاسه بریزید. برای شکلات روی بونتی می توانید از انواع شکلات تلخ، شیری و سفید استفاده کنید. اما از آنجایی که شیرعسلی خودش به اندازه کافی شیرین می باشد، لذا روکش شکلات تلخ (با هر درصدی که خودتان تمایل دارید) گزینه مناسب تری است.

دو سوم شکلات را به روش بن ماری می گذاریم تا ذوب شود. برای شکلات سعی کنید از برندهای معتبر که کره کاکائوی واقعی دارند استفاده کنید. شکلات هایی که بدون کره کاکائو و با روغن جانشین ساخته می شوند (شکلات CBS) برای سلامتی قلب و عروق مناسب نمی باشند. شکلات با کره کاکائوی واقعی بسیار معطر بوده و در دمای بدن به راحتی ذوب می شود و طبیعتا گرانتر از شکلات های CBS هستند.

*نکته: هنگام ذوب کردن شکلات زمانیکه که دمای آن به دمای بدن رسید آن را از حرارت بردارید، برای این کار مقداری از شکلات را روی چانه در قسمت زیر لب بمالید، تفاوت دما نباید زیاد باشد. این روش سنتی سنجش حرارت شکلات است، اگر دماسنج مخصوص مایعات دارید دمای شکلات باید بین ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد باشد.

بعد از ذوب شدن کاسه را از حرارت بر می داریم، یک سوم باقی مانده شکلات را به شکلات ذوب شده اضافه کرده، هم می زنیم تا آنها هم ذوب شوند.

بونتی ها را از یخچال خارج کرده، به کمک دو چنگال در شکلات مایع می غلطانیم تا تمام وجوه آن آغشته به شکلات شود. می توانید بونتی ها را مجددا روی کاغذ روغنی قرار دهید و یا روی سینی مشبک تا اضافه های شکلات از زیر آن خارج شود.

بعد از اینکه شکلات خودش را گرفت بونتی ها را داخل یخچال بگذارید. بعد از سرد شدن به راحتی آن ها را جدا کرده و در ظرف سرو شکلات بچینید.

*نکته: بهتر است قبل از مصرف، بونتی ها را یک روز در یخچال نگاه دارید تا طعم نارگیل و شیرعسلی با هم ترکیب شوند. در غیر اینصورت طعم شیر عسلی و نارگیل جدا از هم به دهان می آیند.

بونتی ها می توانند با روکش شکلات ساده و یا با تزئینات مختصری نیز همراه باشند.

این شکلات خاطره انگیز و محبوب را برای آخر هفته با دوستان و عزیزان خود قسمت کنید. نوش جان!

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.