ماکارون نوعی شیرینی فرانسوی است که بسیار معروف و محبوب می باشد. شیرینی ماکارون ممکن است در نظر شما مشابه شیرینی نارگیلی یا گردویی باشد. ولیکن ماکارون از پودر بادام درختی تهیه می شود و بین دو کلوچه ماکارون، ماده پر کننده که عمدتا گاناش می باشد قرار گرفته و دو کلوچه  را به هم می چسباند.

برخی افراد معتقدند ماکارون برخلاف ظاهر زیبایش طعم دلچسبی ندارد. باید بدانید که اگر در تهیه ماکارون بادام با کیفیت و اسانس های خوب استفاده شوند، همچنین دستور تهیه دقیق اجرا شود، ماکارون های شما به خوشمزگی ظاهرشان خواهند بود.

مواد لازم برای تهیه کلوچه های ماکارون

۱. پودر قند ۱ و ۱/۲ پیمانه
۲. آرد بادام درختی ۲/۳ پیمانه
۳. پودر کاکائو تلخ ۲ قاشق غذاخوری
۴. نمک یک نیشگون
۵. سفیده تخم مرغ هم دمای اتاق ۳ عدد
۶. شکر یا پودر قند ۵ قاشق غذاخوری

مواد لازم برای تهیه گاناش

۱. خامه صبحانه ۱/۲ پیمانه
۲. شکلات خرد شده ۲ قاشق غذاخوری

 

مراحل تهیه ماکارون

۱. فر را روی دمای ۲۸۰ دجه فارنهایت معادل ۱۳۸ درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا از قبل گرم شود. ماکارون ها در دمای پایین پخته می شوند تا سطح آنها به آرامی بالا بیاید و پهن نشوند. اگر فر شما بیش از دمای تنظیم شده داغ می شود می توانید در فر را با تیغه محافی که دارند اندکی باز بگذارید.

1

۲. کاغذ روغنی را روی سینی فر پهن کنید. از آنجایی که ماکارون بافت بسیار لطیفی دارد از این جهت برای جلوگیری از چسبیدن آنها به سینی فر می بایست حتما از کاغذ روغنی استفاده نمایید. نوعی ورق های سیلیکونی مخصوص ماکارون نیز در بازار ارائه می شوند که در صورت دسترسی به آنها می توانید نتیجه بهتری در جدا کردن ماکارون ها بگیرید.

2

۳. آرد بادام، پودر قند، نمک و پودر کاکائو را داخل یک کاسه بریزید و آنها را با همزن به خوبی مخلوط کنید و یا چندین بار از الک عبور دهید.

3

۴. سفیده تخم مرغ را در کاسه ای جداگانه با همزن برقی آنقدر هم بزنید تا کف کند. سپس شکر را اضاه کرده و تا زمانیکه سفیده تخم مرغ سفت شود به هم زدن ادامه دهید.

4

نکته: همزن و کاسه می بایست کاملا خشک و تمیز باشند اگر نه سفیده ها به خوبی کف نخواهند کرد.

در پایان این مرحله می توانید اسانس مورد نظر خود را به اندازه یک قاشق چایخوری اضافه نمایید. همچنین رنگ خوراکی که می بایست از نوع ژله ای باشد را در حد چند قطره به مرنگ اضافه کرده و هم بزنید.

۵. مواد خشک را داخل کاسه حاوی مرنگ اضافه و با لیسک به آرامی مخلوط نمایید.

5

۶. داخل قیف قنادی ماسوره بگذارید و مواد را داخل قیف بریزید. ماسوره مورد نیاز برای قیف باید با سر دایره ای بزرگ باشد. شکل سنتی ماکارون دایره ای است اما شما می توانید با سرماسوره های مختلف شکل های دیگری را نیز امتحان کنید.

7

۷. با فشار قیف مواد را به شکل دایره های یک اندازه، روی کاغذ روغنی قرار دهید. بین هر دو دایره فاصله مناسب را قرار دهید تا در اثر افزایش حجم ماکارون ها به یکدیگر نچسبند.

8

۸. به مدت ۱۵ دقیقه اجازه دهید تا ماکارون ها در دمای اتاق استراحت کنند. ممکن است بسته به شرایط محیطی این مدت زمان بیشتر نیز باشد که می توانید آنرا تست کنید. کافی است انگشت خود را به آرامی روی سطح ماکارون بزنید اگر به دست شما نچسبد، زمان استراحت کافی بوده است. در این مرحله اجازه می دهیم تا سطح روی ماکارون خشک شود و خودش را بگیرد.

9

۹. اکنون می توانید ماکارون ها را داخل فر بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه بپزید. زمان پخت ممکن است بسته به نوع فر یا ضخامت ماکارون های شما متفاوت باشد. به طور کلی زمانی که سطح روی ماکارون ها سفت و داخل آن نرم باشد اما خمیری نباشد ماکارون ها پخته اند. ماکارون نباید انقدر پخته شود که تغییر رنگ دهد.

10

نکته: حین پخت می توانید درب فر را باز بگذارید تا رطوبت خارج شده و ماکارون ها به خوبی پف کنند.

پخت ماکارون به تکرار و تمرین احتیاج دارد، لذا اگر برای اولین بار نتیجه مطلوب را دریافت نکردید سعی کنید در مدت زمان و دمای پخت تغییرات لازم را ایجاد کنید.

بعد از خارج کردن ماکارون ها از فر، اجازه دهید تا کاملا خنک شوند. در این میان می توانید ماده پر کننده یا گاناش را تهیه کنید.

مراحل تهیه گاناش

۱. خامه را داخل ماهی تابه روی شعله متوسط قرار دهید تا گرم شود. حین گرم شدن خامه پای گاز بمانید و مراقب خامه باشید. اجازه ندهید خامه به مرحله جوش برسد همین که بلند شدن بخار از سطح خامه را دیدید ماهی تابه را از روی گاز بردارد.

11

۲. خامه را روی تکه های شکلات بریزید و به مدت ۱ الی ۲ دقیقه اجازه دهید گرمای خامه شکلات را ذوب کند. سپس با یک قاشق خامه و شکلات را مخلوط کنید تا گاناش آماده شود.

12

۳. گاناش را داخل قیف بریزید تا به راحتی بین ماکارون ها قرار بگیرد.
گاناش متداول ترین ماده پرکننده ماکارون محسوب می شود. ولیکن شما می توانید از مواد جایگزین دیگر نیز استفاده کنید، مانند مربا، باتر کریم، نوتلا و …

14

ماکارون ها را با کفگیر از روی کاغذ روغنی به آرامی جدا کنید. این کار را با احتیاط انجام دهید چرا که ماکارون بسیار لطیف بوده و به راحتی می شکند.

15

گاناش رو روی یکی از ماکارون ها قرار داده و ماکارون دیگر را روی آن بگذارید.

16 17

ماکارون های زیبا و خوشمزه آماده شده اند.

18

نوش جان!

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.