در بسیاری از رستوران های لوکس دنیا تزئینات خلاقانه غذا و دسر به یکی از واجبات نبدیل شده است. و هنر آشپزی و قنادی روز به روز هنری تر می شود. یکی از این تزئینات خلاقانه و جذاب، گل های خوراکی از جنس شکلات هستند که با ریختن مایع گرم _که می توان شکلات داغ یا هر نوشیدنی گرم دیگر باشد_ شروع به شکفتن می کند. دراین آموزش، ساخت یک مدل گل متحرک با مارشمالو را می آموزیم. این گل مارشمالو برای نوشیدنی های گرمی چون قهوه، نسکافه و شکلات داغ (هات چاکلت) مناسب است.

وسایل و مواد لازم:

  • مارشمالوی آماده
  • کاتر گل
  • آرد قنادی
  • شکلات سفید
  • لیوان کاغذی کوچک مخصوص سس ( یا هر قالب لیوانی شکل بسیار کوچک مثل درب بطری ها)

روش  تهیه:

مارشمالوها را در کاسه مخصوص فر مایکروویو می ریزیم، هر ۱۰ ثانیه در فر مایکروویو حرارت می دهیم و آن را چک می کنیم. زمانیکه دیدیم مارشمالوها نرم و شل شده اند دیگر حرارت نمی دهیم.

با همزن برقی مارشمالوهای نرم شده را خوب هم می زنیم تا یکدست شوند.

کف سینی فر را دوغ می مالیم و یک لایه خیلی نازک آرد می پاشیم. برای این کار کمی آرد روی سینی چرب بپاشید، سینی را تکان دهید تا آرد به همه جای کف سینی بمالد. سپس اضافه آرد را خالی کنید.

مارشمالوها را کف سینی می ریزیم و با پالت، به ضخامت مساوی کف سینی پهن می کنیم. (پالت را از قبل با روغن چرب کنید)

سینی را داخل یخچال قرار می دهیم. بعد از اینکه مارشمالو ها مثل ژله سفت شد، لایه مارشمالو را از سینی خارج کرده و روی کاغذ روغنی قرار می دهیم. حالا وقت آن است که با کاتر گل مارشمالو را برش بزنیم.

شکلات سفید را به روش بن ماری (یا تکنیک ۱۰ ثانیه ای مایکروویو) دوب می کنیم. لایه نازکی از شکلات را با چاقو به دیواره های قالب می مالیم. (کف قالب را شکلات نمی زنیم تا برای خارج کردن گل کار سخت نشود)

گل مارشمالویی را روی دهانه قالب قرار داده و با فشار آرام انگشت به داخل هدایت می کنیم و در نهایت در یخچال می گذاریم تا شکلات سفت شود. در این مرحله می توانید تعدادی مروارید خوراکی یا ترایفل های رنگی در وسط گل قرار دهید.

بعد از سفت شدن شکلات می توانیم گل ها را از قالب خارج کنیم. سفت شدن شکلات باعث می شود که گل به حالت بسته و شکوفه مانند، باقی بماند.

 

این شکوفه ها را در کنار نوشیدنی های گرمی همچون هات چاکلت (شکلات داغ)، قهوه و نسکافه قرار دهید، زمانیکه میهمان شکوفه را روی نوشیدنی قرار دهید، شکلات با حرارت نوشیدنی ذوب شده و گل مارشمالویی شما شکفته و سپس کم کم در نوشیدنی ذوب می شود.

از این خلاقیت ساده و در عین حال شگفت انگیز برای پذیرایی از میهمانان و دوستان عزیز خود استفاده کنید.

نوش جان!


تهیه شده توسط گروه ترجمه “من و هنر”

برای مشاهده ویدئوی آموزشی این مطلب به کانال تلگرام “من و هنر” بپیوندید.

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

  1. ناشناس
    پاسخ

    خیلی خوب و جالب فقط اینکه مارشمالو آماده سخت پیدا میشه و خونگیشم کاملا متفاوته

ارسال نظر