شیر عسلی یا شیر تغلیظ شده (condensed milk) به صورت آماده و کنسرو شده در هایپرمارکت های معدودی به فروش می رسند و در اکثر مواقع چنین محصولی را در قفسه های فروشگاه ها نمی توان یافت. شیر عسلی را می توان به تنهایی در برنامه غذایی کودکان قرار داد و همچنین استفاده پر کاربردی در تهیه شکلات نارگیلی یا همان باونتی دارد. زمانیکه به دنبال دستور تهیه شکلات نارگیلی بودم متوجه شدم اغلب منابع اینترنتی فارسی دستورهایی شامل کره و خامه را ارائه داده اند که بسیار سنگین و چرب هستند. و البته بوانتی بدون کره و خامه تهیه می شود. نقش اصلی در تهیه باونتی (شکلات نارگیلی) را همان عسلی یا کاندِنسد میلک ایفا می کند. تهیه این ماده بسیار آسان بوده، تنها به اندکی صبر و حوصله نیاز دارد.

مواد لازم جهت شیر عسلی خوراکی:

  • شیر کم چرب یا پرچرب ۲ پیمانه
  • شکر ۲/۳ پیمانه

مواد لازم جهت شیر عسلی برای شکلات نارگیلی:

  • شیر ۱ پیمانه
  • شکر ۱ پیمانه

همانطور که ملاحظه می شود نسبت ترکیب شیر و شکر در تهیه condensed milk برای مصرف خوراکی و تهیه شکلات نارگیلی (Bounty) متفاوت است.

شیر و شکر را در یک قابلمه با دهانه و عمق نسبتا زیاد بریزید.

عمق قابلمه باید زیاد باشد تا هنگامی که شیر هنگام جوشیدن کف می کند از ظرف سر ریز نشود. دهانه قابلمه نیز می بایست بزرگ باشه تا شیر به راحتی تبخیر شده و از کف کردن سریع شیر جلوگیری کند.

ابتدا شعله را روی درجه ملایم قرار دهید تا زمانیکه شکر به کلی حل شود. بعد از اینکه شکر کاملا حل شد شعله را به آرامی به درجه متوسط برسانید. ۳۰ الی ۴۰ دقیقه شیر را حرارت دهید تا تغییر رنگ داده و به اصطلاح کاراملیزه شود.

نکته: در تمام مدت جوشیدن شیر می بایست کنار اجاق ایستاده و مشغول هم زدن باشید.

اواخر کار که شیر تغییر رنگ داده و کمی خودش را گرفته می توانید شعله را زیاد کنید و شیر به حالت کف کردن برسد. این مرحله به توجه ۱۰۰% شما نیاز دارد. چرا که لحظه ای بی توجهی ممکن است شیر را سرریز کند.

نکته: زمانیکه شیر عسلی تحت حرارت است رقیق تر از حالتی است که سرد می شود. بنابراین غلظت شیر داغ داخل قابلمه ممکن است شما را به خطا بیاندازد.

برای اطمینان می توانید مقداری شیر عسلی را داخل یک ظرف خنک بریزید تا ۳۰ ثانیه خنک شود، سپس با انگشت مقدار چسبندگی آن را امتحان کنید.

زمانیکه که شیر به غلظت مناسب رسید ظرف را از روی حرارت برداشته و محتوی را داخل ظرفی دیگر منتقل کنید. اگر به لبه های قابلمه شما تکه های شکر چسبیده است از ریختن آنها داخل ظرف جدید خودداری کنید. بعد از خنک شدن کامل شیر می توانید درب ظرف را بسته و داخل یخچال تا چند ماه نگهداری کنید.

پ.ن:

۱. اگر گیاهخوار هستید می توانید انواع شیرهای گیاهی را جایگزین شیر معمولی نمایید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.