لذت پخت یک شیرینی خانگی زمانی که شکل و ظاهر زیبایی نیز داشته باشد بیشتر خواهد شد. بلوط از شکل ظاهری بسیار زیبایی برخوردار است و یادآور جنگل و سرسبزی است. در این آموزش یک شیرینی خانگی با اندازه های کوچک و با ظاهری بسیار جذاب را خواهیم آموخت. این شیرینی های خوشمزه و زیبا را می توانید در در میهمانی ها به خصوص در ایام نوروز در منزل تهیه و برای میهمانان سرو کنید.

 

مواد لازم:

سفیده تخم مرغ (هم دمای اتاق) ۲ عدد
کرم تارتار ۱/۴ قاشق چایخوری
پودر قند ۱/۲ فنجان
رنگ خوراکی سبز ۱/۴ قاشق چایخوری
پودر وانیل ۱/۴ قاشق چایخوری
چیپس شکلات ۳۰ گرم
شکلات خرد شده ۱/۴ فنجان
تخمه کدوی خردشده ۱/۴ فنجان
پودر کاکائو ۱ قاشق چایخوری
عصاره وانیل ۱/۲ قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:
قبل از شروع کار، کف سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانید. همچنین فر را روی دمای ۱۷۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید تا از قبل گرم باشد.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-001

 

سفیده تخم مرغ را که از قبل بیرون یخچال گذاشته ایم تا هم دمای محیط شود، داخل کاسه ای عمیق ریخته و با همزن برقی و با سرعت متوسط هم بزنید.

زمانیکه سفیده ها خوب محکم شدند، همزن را خاموش و کرم تارتار را اضافه کنید. مجددا همزن را روشن کرده و سفیده ها را هم بزنید.

نکته: کرم تارتار را می توانید از فروشگاه های لوازم قنادی تهیه فرمایید. در صورتیکه دسترسی به کرم تار تار نداشتید به همان اندازه آب لیمو اضافه کنید و یا به طور کل آنرا از دستور تهیه حذف نمایید.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-002

 

زمانی که حالت پفی به خود گرفت سرعت همزن را بیشتر و به تدریج پودرقند را اضافه کنید. بهتر است هر بار یک قاشق غذاخوری پودر قند اضافه کنید و هم بزنید.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-003

 

آنقدر سفیده را هم بزنید تا به حالت کف سفید و سفت درآید. به این کف سفید مَرَنگ می گویند.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-004

 

اکنون رنگ خوراکی و پودر وانیل را اضافه کنید و تازمانیکه که مرنگ به طور یکدست به رنگ سبز در آیند هم زدن را ادامه دهید.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-006

 

مرنگ سبز را با استفاده از قاشق غذاخوری داخل قیف بریزید. دهانه قیف را متناسب با اندازه نهایی شیرینی انتخاب کنید. در اینجا ما از سرقیفی ۱.۵ سانت استفاده کرده ایم.

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-007

 

با فشار قیف بلوط های کوچک را شکل دهید. سعی کنید اندازه بلوط ها متفاوت باشد تا حالتی طبیعی تر داشته باشد.

نکته: برای شکل دادن صحیح فرم بلوط، قیف را به کاغذ روغنی نزدیک کنید، قیف را فشار دهید در عین حالی که آنرا به آرامی به سمت بالا می آورید و در نهایت فشار را ار روی قیف بردارید تا انتهای کار نوک تیز شود. با چند بار تمرین به این مهارت دست خواهید یافت.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-008

 

مرنگ های بلوطی شکل را به مدت ۹۰ دقیقه داخل فر بگذارید. در نیمه زمان پخت می توانید آنها را برگردانید تا به طور یکنواخت پخته شوند. مرنگ های پخته شده می بایست کاملا سفت و خشک باشد و به راحتی از کاغذ جدا شوند.

نکته: مرنگ را روی هم انباشته نکنید و برای چندین ساعت با فاصله از هم گوشه ای بگذارید تا خوب خنک شوند.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-009

 

چیپس شکلات را داخل ظرف فلزی روی کتری در حال جوش قرار دهید تا شکلات ها با گرمای بخار، آب شوند. سپس اجازه دهید تا شکلات مایع خنک شود.
قسمت صاف مرنگ ها داخل شکلات مایع و بعد از آن داخل شکلات خرد شده و بعضی دیگر را داخل تخمه کدوی خرد شده فرو ببرید تا تکه های شکلات به قسمت انتهایی مرنگ ها بچسبد و شکلی درست مانند بلوط ایجاد کند.

یک ساعت اجازه دهید تا شکلات کاملا خشک شود.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-010

 

در این میان پودر کاکائو و عصاره وانیل را داخل کاسه کوچکی مخلوط کنید. سپس مانند تصویر با استفاده از قلمو و انگشت روی بلوط های مرنگی قطرات قهوه ای رنگ بپاشید.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-012

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-011

 

بعد از ۵ دقیقه می توانید مرنگ ها را داخل یک ظرف زیبا سرو کنید. برای نگهداری بهتر شیرینی ها را داخل ظرف در بسته به دور از مجاورت هوا نگاه دارید. محیط های مرطوب مرنگ ها را خراب و چسبناک می کند.

 

etsy-heather-baird-sprinklebakes-acorns-final

 

نوش جان!

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر