خانم رضوانه افکاری یکی از هنرمندان جوان و مستعد در زمینه طراحی و تولید عروسک های پارچه ای در شهر رشت می باشند. عروسک های رضوانه با دقت و حوصله بسیار طراحی و دوخته می شوند به طوریکه مخاطب را به تمام معنا به خود جذب می کنند. اگر برای هنرمند موفق دو فاکتور استعداد و پشتگار را در نظر بگیریم، بدون شک رضوانه یک هنرمند موفق است. اگر مشتاق آشنایی با این هنرمند خلاق هستید پای صحبت های رضوانه عزیز بنشینید.

 

SONY DSC

 

رضوانه جان لطفا خودتان را به طور کامل برای خواننده های ما معرفی بفرمایید.
رضوانه افکاری هستم متولد سال ۱۳۷۰ از شهر سرسبز و باراني رشت، استان گيلان. در حال حاضر دانشجوي مقطع فوق ليسانس دانشگاه گيلان در رشته ي مديريت بازرگاني مي باشم.

کار هنری خود را از چه زمانی آغاز کردید و اولین انگیزه ها چطور در شما ایجاد شد؟
کارهاي هنري و دستي به دليل محيط خانوادگي از دوران کودکي مورد علاقه و توجه من بوده و شوق خلق آثار مختلف را به صورتي ريشه دار در وجودم پرورانده است. اما بصورت جدي که درامدي ازآن عايد گردد را حدود ۲سال در پيش گرفته ام.

آیا رشته تحصیلی شما در پیشبرد این هنر تاثیری داشته است؟
متاسفانه یا خوشبختانه رشته ی تحصیلی من با کارهای هنری مختلفی که به آنها علاقه دارم و مشغول می باشم هیچ ارتباطی نداشته و بیشتر ناشی از میل ذاتی و علاقه به هنر و هنرپروری در خانواده است.

 

 

فکر می کنید تا این لحظه چقدر در کارتان موفق بوده اید و رمز آن چه چیزی بوده است؟
به لطف خدای هنرپرورم و با توجه به این قضیه که قصدم از فعالیت در زمینه های هنری به دلیل علاقه ی صرف بوده و نه کسب درآمد، و همچنین درنظر گرفتن توجهات و تشویق های همراهان و مشتریان مهربان در صفحات اجتماعی، از روند کاری ام خرسند هستم و صد البته برای هرچه بهترشدن و پیشرفت این هنر به جد تلاش خواهم کرد.

مشکلات این مسیر را چطور هموار می کنید؟
البته که ورود به هر کاری دشواری های خاص خود را دارد، به ویژه درقدم های نخستین که امکان تردید و نا امیدی بیشتر از هر زمان دیگری است اما توکل و پشتکار و صد البته علاقه، تکیه گاه و قوت قلب محسوب می شوند. ازجمله مشکلات عمده ای که با آن در زمینه ی ساخت عروسک هایم رو به رو بوده ام از پایه یعنی در آوردن الگو ونحوی ساختشان بود که بدون هیچ گونه آموزش و مرجعی و تنها با آزمون و خطا و تکرار و تمرین پشت سر گذاشته شده است.

آیا دوست دارید این هنر را به علاقمندان نیز آموزش دهید؟
در اشتراک گداشتن تجربیات و کمک کردن به انسانها برای پیشرفت، از شیرین ترین کارهای ممکن است و تاکنون و در حد توانم به راهنمایی کسانی که می خواستند در این راه قدم بگذارند پرداخته ام اما متاسفانه درحال حاضر فضا و فرصت آموزش برایم فراهم نشده است.

 

 

غیر از کار هنری فعالیت دیگری هم دارید؟
درحال حاضر فقط دانشجوی رشته مدیریت، مقطع فوق لیسانس می باشم.

معمولا روزانه چقدر از وقت شما صرف این هنر می شود؟
بسته به حجم سفارشات متفاوت است به عنوان مثال نزدیک ایام عید یا روز عشاق شاید تمام وقت روزانه ام را بگیرد، البته اکثرا با برنامه ریزی پیش می روم و ۴ تا ۵ ساعت را صرف ساخت عروسک می کنم.

چقدر از درآمد این کار را صرف تهیه مواد اولیه می کنید؟
تقریبا می توانم بگویم نصف بیشتر هزینه ها مربوط به مواد اولیه است و حتی بر اساس سلیقه ی مشتری صرفا پارچه یا مواد دیگری تنها برای ساخت یک عروسک تهیه می گردد که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه ی لازم می باشد.

 

 

به نظر خودتان آنچه که کار شما را از بقیه متمایز می کند چیست؟
اینکه کارها کاملا باعشق و بدون در نظر گرفتن عواید مادی و در نهایت ظرافت و با صرف وقت زیاد تهیه می شوند مهمترین نکنه ی مثبت است، فراگیری این هنر بدون هیچگونه آموزش و به صورت خودآموز بوده بنابراین عزیزان می توانند به سلیقه، هنر، خلاقیت و توجه ما برای ساخت هدیه ای متفاوت و منحصر به فرد اطمینان کنند و البته می توانند بنابر سلیقه ی خودشان تغییراتی را نیز لحاظ کنند.

اگر ایده های شما توسط شخص دیگری ساخته شود چه حسی خواهید داشت؟
عروسک سازی هنر گسترده و مبتنی بر سلیقه و ذوق می باشد و نمی توان انتظار داشت کارهای مشابه ارائه نشود اما تقلید صرف، شایسته یک هنرمند نبوده و نیست و همواره افراد با به کارگیری خلاقیت به درجات بالاتری از موفقیت دست خواهند یافت.

آیا برخورد با مشتری ها و افراد مختلف، درس اخلاقی خاصی به شما آموخته است؟
احترام متقابل همواره از اصول یک مبادله ی مناسب و درست می باشد حال آنکه برخورد مناسب و توجه به خواسته های مشتری بسیار اهمیت دارد زیرا آنها هنر شما را درخور توجه و پسند دانسته اند و این خود مهمترین موضوع است.

 

 

لطفا در چند کلمه هنرتان را توصیف کنید.
خودم را به معنی واقعی کلمه هنرمند نمی دانم تا بخواهم چیزی راجع به هنرم بگویم اما هدفم ایجاد لبخند روی لبان و مسرتی هرچند کوچک در لحظات علاقمندان به کار دستی هایم می باشد.

از نظر شما هنرمند چه کسی است؟
شاید صلاحیت اظهار نظر در این زمینه را نداشته باشم اما به دید من هنرمند کسی است که انسانها را با استفاده از اثر و هنر خود از دنیای روزمره جدا کرده و به درون دنیای هنری خود وارد کند.

لطفا این جمله را کامل کنید؛ من و هنر …
“من و هنر” بهتربن راه ارتباطی دستان هنرمندان و هنردوستان است.

 

 

مهمترین ویژگی یک هنرمند را عنوان بفرمایید.
توانایی در قابل درک کردن ایده های خلاقانه اش برای مخاطب.

برای کسانی که دوست دارند مثل شما چنین مسیری را آغاز کنند چه پیشنهاد و توصیه ای دارید؟
اگر واقعا به این مسیر علاقه دارند دست از تلاش بر ندارند.

برای آینده این راه چه برنامه هایی دارید؟
صد البته ایده های نو و زیبا که فکر می کنم ارائه کردنشان بهتر از صحبت کردن راجع به آنها باشد.

در پایان اگر صحبت ناگفته ای مانده بفرمایید.
از تمامی دست اندرکاران مجموعه من و هنر کمال تشکر را دارم که محیطی گرم و صمیمی و سرشار از اعتماد و اطمینان برای همراهی و ارتباط بین هنردوستان و هنرمندان فراهم کرده اند.

 

اگر علاقمند به تهیه محصولات خانم رضوانه افکاری هستید، می توانید به فروشگاه اینترنتی من و هنر سری بزنید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

ارسال نظر