متین تابان دختری که همیشه لبخند بر لب دارد. دختر مهربانی که می داند برای رسیدن به هدف باید تلاش کرد و مثبت اندیش بود. متین زبان رنگ ها را خوب می داند و و زمانیکه که به کارهایش نگاه کنید متوجه عشق و انرژی مثبت او خواهید شد. جادوی ترکیب رنگ ها و مهره ها در کارهای متین و سبک نوینی که در ساخت زیورآلات چوبی ابداع کرده است ما را بر آن داشت تا پای صحبت های متین بنشینیم و دنیای هنر را از نگاه اون ببینیم.

 

 

متین جان لطفا خودتان را به طور کامل برای خواننده های عزیز معرفی کنید.

با سلام  خدمت خواننده های محترم. متین تابان شمال هستم، متولد ۱۳۶۰، ساکن شهر رشت و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته گل و گیاهان زینتی.

آیا رشته تحصیلی شما در پیشبرد این هنر هر چند کوچک تاثیری داشته؟

در رشته کشاورزی ما یاد می گیریم که بکاریم و منتظر رسیدن محصول باشیم. همه تلاشمان را به خرج می دهیم  و صبر می کنیم که طبیعت هم با ما هم قدم بشود. صبوری و امید را به عنوان یک باغبان مدیون رشته تحصیلی ام هستم.

کار هنری خود را از چه زمانی آغاز کردید و اولین انگیزه ها چطور در شما ایجاد شد؟

همیشه علاقه زیادی به کارهای هنری داشتم. بهار سال ۸۷ وقتی برای شرکت در نمایشگاه کتاب به تهران سفر کرده بودم، با یکی از دوستان به گالری  یکی از آشنایان ایشان که از اساتید مطرح رشته پتینه هستند رفتیم. تابلوهای مجموعه توجه من را خیلی جلب کرد. دیدن این تابلو هر روز روی دیوار اتاق جرقه ای برای یادگیری این هنر شد.

 

SONY DSC

 

فکر می کنید تا این لحظه چقدر در کارتان موفق بوده اید و رمز این موفقیت چه چیزی بوده است؟

دقت و توجه  به کیفیت کار و حس رقابت با خودم که هر دفعه سعی کردم کار جدیدم از کار قبلی ام قشنگتر و بی عیبت تر باشد. بخشی از پیشرفتم کمک دوستان و روحیه دادن آنها بود. آشنایی با مجموعه من و هنر که در ابتدا با نام دیگری فعالیت می کردند در ادامه مسیر و وارد شدن به بخش زیورآلات نیز بسیار موثر بود.

آیا دوست دارید این هنر را به علاقمندان نیز آموزش دهید؟ چرا؟

بله. باعث می شود تعداد زیادی این هنر را یاد بگیرند. هنر باعث آرامش روح و  تمدید اعصاب می شود.

غیر از این کار چه فعالیت های دیگری دارید؟ و معمولا روزانه چقدر از وقت شما صرف این هنر می شود؟

به طور معمول در طول روز  ۱۲ تا ۱۶  ساعت کار می کنم. به جز کار پتینه در زمینه کشاورزی نیز فعالیت دارم. روزانه حدود ۸ ساعت مشغول کار پتینه هستم. روزهای نزدیک نمایشگاه گاهی تا ۱۶ ساعت هم کار می کنم.

 

 

SONY DSC

 

چقدر از درآمد این کار را صرف تهیه مواد اولیه می کنید؟

در ابتدای کار حتی بیشتر درآمد را صرف تهیه مواد اولیه می کردم. در حال حاضر نیز بخش زیادی از درآمد را صرف تهیه مواد جدیدتر و تکمیل و به روزتر شدن مواد اولیه می کنم.

به نظر خودتان آنچه که کار شما را از بقیه متمایز می کند چیست؟

حوصله زیاد و نترسیدن از شکست. هیچ وقت از به فروش نرفتن کارا  ناراحت نشدم.  همیشه به دنبال پیدا کردن راه حلی برای کم شدن فروش کارها بوده ام.

اگر ایده های شما توسط شخص دیگری ساخته بشود چه حسی خواهید داشت؟ و چه کار خواهید کرد؟

مطمئناٌ در ابتدا ناراحت می شوم، اما بعد از کمی فکر سعی می کنم ایده جدیدتری اجرا کنم. رقابت باعث رشد می شود. اگه آب راکد بماند مرداب می شود.

آیا برخورد با مشتری ها و افراد مختلف، درس اخلاقی خاصی به شما یاد داده است؟

در این مدت با افراد مختلفی برخورد داشته ایم. باید با دقت به حرفهای مشتری ها گوش داد و متوجه شد چه خواسته ای دارند.

 

MT22

 

در چند کلمه هنرتان را توضیف کنید.

اعجاز رنگ و مواد

از نظر شما هنرمند چه کسی است؟

هنر نگاه زیبا به پیرامون است. هنرمند هم کسی است که صاحب این نگاه زیبا باشد. حتی خریداران آثار هنری خودشان هنرمندانی  هستند که کودک درون هنرمند‌ شان را رشد داده اند.

این جمله را کامل کنید؛ من و هنر

من و هنر باغی پر از گل های شاد.

مهمترین ویژگی یک هنرمند از نگاه متین تابان؟

پشتکار و دقت

 

MT30

 

برای کسانی که دوست دارند مثل شما چنین مسیری را آغاز کنند چه پیشنهاد و توصیه هایی دارید؟

برای آموزش از بهترین مدرس استفاده کنند. پشتکار داشته باشند  و از سختی ها خسته نشوند. اگر دیدند کالایی که تولید کرده اند به فروش نمی رود به دنبال دلیل بگردند. گاهی کار زیباست اما قابلیت کاربردی  برای  خریداران ندارد.

برای آینده این راه چه برنامه هایی دارید؟

دوست دارم یک کارگاه تولیدی زیورآلات پتینه داشته باشم. درست کردن کارهای ریز و ظریف حس بسیار خوبی در من ایجاد می کند.

در پایان اگر صحبت ناگفته ای مانده بفرمایید.

جا دارد از تیم من و هنر به ویژه بنفشه عزیز  که تلاش زیادی برای ایجاد یک محیط مناسب برای هنرمندانی که جایی برای عرضه هنرشان ندارند ایجاد کرده است تشکر کنم. امیدوارم هر روز در کارشان موفق تر از روز قبل باشند.

 

اگر علاقمند به تهیه محصولات متین تابان هستید، می توانید به فروشگاه اینترنتی من و هنر سری بزنید.

 

MT23
The following two tabs change content below.
علیرضا عابدی (زاده ۲۴ فروردین ۱۳۶۷ در تهران)، مترجم زبان انگلیسی، کارشناس کامپیوتر و شبکه است. فراگیری زبان انگلیسی از سال ۱۳۷۶ منجر شد تا در عنفوان علاقمندی ایشان در عرصه کامپیوتر، راه را برای فراگیری و پژوهش در این زمینه سهل الوصول نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت مهندس بنفشه قلیزاده مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در حوزه مهندسی کامپیوتر و مارکتینگ فعال است.