“اشتباه کردن از خصایص انسان است، اما منفعت بردن از اشتباهات، امری الهی و عبادت است”
_آلبرت هوبارد_هنرمند و فیلسوف امریکایی

اکثر صاحبان مشاغل هنرهای دست ساز دچار اشتباهاتی می شوند و این اشتباهات رایج می تواند کسب و کار شما را از شکوفا شدن باز دارد. البته اگر این موارد را شناسایی کنید ممکن است بتوانید نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید.
در این مقاله این اشتباهات رایج را معرفی و راهکارهایی برای تصحیح آنها ارائه خواهیم داد.

 

۱.اختلاط حساب های بانکی شخصی و بیزینسی

10

 

اختلاط حساب های بانکی شخصی و بیزینسی کار بسیار اشتباهی است چرا که باعث سردرگمی شما در امور مالی می شود. شما باید تصویر واضحی از کسب و کار خود داشته باشید، شامل، درآمد های واقعی و مخارج. اختلاط حساب های شخصی و بیزینسی شاید آسان تر به نظر بیاید اما در حقیقت اینطور نیست.

 

۲. فقدان ايده كاري بكر

 

شايد هرگز به اين مورد توجه نكرده باشيد اما اگر در فروش دست سازهاي خود دچار مشكل هستيد، احتمالا هنوز عمده مشتريان متناسب با برند خود را نيافته ايد. برای تبدیل شدن به یک برند با ثبات، می بایست یک مخاطب ایده آل در ذهن داشته باشید و بهترین ها را برای او طراحی و تولید کنید.

 

۳. عدم توانایی در قیمت گذاری صحیح محصولات

اکثر هنرمندان فعال در فروش دست ساز های هنری، مبلغ ناچیزی را به عنوان سود خود به هزینه مواد اولیه و کارمزد اضافه می کنند. ممکن است تصور کنید این کار به نفع شما باشد و تنها دلیلی که مردم را به خرید محصولات شما ترغیب می کند، ارزان بودن آنهاست. اما دقت داشته باشید، اگر برای داشتن یک بیزینس واقعی از طریق فروش محصولات خود مصمم هستید، باید نحوه قیمت گذاری روی محصولات را به طور حرفه ای بیاموزید.

در اینجا چند فرمول برای تعیین قیمت محصولات دست ساز را خواهید دید که در فروم های Etsy ارائه شده است:

۱.مخارج + (کارمزد*۲) = قیمت عمده فروشی * ۲ = قیمت خرده فروشی

۲.هزینه مواد اولیه + کارمزد ساعتی + هزینه های عمومی ثابت =  قیمت عمده فروشی

۳.هزینه مواد اولیه + کارمزد + سایر مخارج + سود = قیمت عمده فروشی * ۲ = قیمت خرده فروشی

 

۴. عکاسی بد از محصولات

6

 

این اشتباه در بین تولید کنندگان محصولات دست ساز بسیار رایج است. تهیه عکس های باشکوه اولین قدم برای جلب توجه خریدار به سمت محصولاتتان است. نه بیشتر و نه کمتر. اگر استطاعت مالی جهت تهیه عکس توسط عکاس های حرفه ای را ندارید، سعی کنید بیاموزید تا خودتان این کار را انجام دهید.

در مقاله ” آموزش عکاسی از دست ساخته های هنری “ نکات ارزنده و قابل توجهی جهت بهبود عکاسی از محصولات هنری را برای هنرمندان شرح داده ایم.

 

۵. ارائه محصولات در فضای مجازی بدون توضیحات

معرفی محصول بدون هیچ توضیحاتی درباره مواد اولیه، تکنیک های هنری استفاده شده، کاربرد محصول و … در بیشتر مواقع برای مخاطب تنها به اندازه دیدن یک تصویر زیبا جذابیت خواهد داشت، البته اگر از عکاسی خوبی برخودار باشد. زمانی که برای محصولات خود توضیحات مناسب را ارائه و کاربردهای آن را برای مخاطب شرح می دهید علاوه بر ترغیب مشتری برای خریدن محصول، خود را به عنوان یک تولید کننده حرفه ای از سایرین متمایز می کنید.
زمانی که با مشتریان خود رو در رو هستید به راحتی می توانید به پرسش هایی که مطرح می کنند پاسخ دهید، اما فروش محصولات در فضای مجازی متفاوت است. شما می بایست خود را در جایگاه مشتری تصور کرده و در توضیحات محصول به سوال های احتمالی آنها پاسخ دهید.
وقت طلاست، پس اگر وقت خود را برای اهداف بلند مدت سرمایه گزاری کنید سود بیشتری خواهید برد.

 

۶.فقدان آمادگی جهت شرکت در نمایشگاه های محصولات دست ساز

شاید شما نیز با امید افزایش فروش محصولاتتان، بارها در نمایشگاه های هنری با هزینه های گزاف شرکت کرده باشید. شرکت در نمایشگاه ها می تواند چاره ساز باشد اما مخارج شرکت برای برخی هنرمندان سر به فلک می کشد. قبل از شرکت در نمایشگاه ها آمادگی های لازم را کسب کرده و تمام ابعاد را در نظر بگیرید؛ هزینه برپایی و آراستن غرفه، هزینه ایاب و ذهاب و مدت زمانی که از شهر خود دور هستید. به طور کلی درآمد شما در نمایشگاه می بایست ۵ تا ۱۰ برابر هزینه ای که به شرکت در آن اختصاص می دهید باشد.

 

۷. فقدان هدف گذاری

set goal, make plan, work, stick to it, reach goal - a success concept presented with colorful sticky notes

 

در کسب و کار هنری، هدف گذاری نکته حائز اهمیتی است. برای خودتان هدف مشخصی تعیین کنید، حتی اگر هدف شما فروختن ۵ جفت دستکش در هفته باشد. سپس متناسب با هدف خود وارد عمل شوید. اگر می خواهید ۵ جفت دستکش در هفته به فروش برسانید، پس هر آنچه که برای رسیدن به این هدف لازم است را انجام دهید.

 

آیا شما هم در کسب و کار خود دچار چنین اشتباهاتی می شوید؟ اکنون با این چالش روبرو هستید تا تمام این عادت های اشتباه را تغییر دهید.

 

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.