مهسا جهانی، دختر آرام و هنرمندی که تک تک کارهایش را با حوصله و ظرافت زیاد می سازد و با عشق به دست مشتریانش می رساند. اگر به نمایشگاه های هفتگی من و هنر در شهر رشت سری بزنید مهسا و عروسک های نمدی اش را به راحتی خواهید شناخت. شخصیت دوست داشتنی و هنر فوق العاده زیبای مهسا ما را بر آن داشت تا با او مصاحبه ای داشته باشیم. پای صحبت های مهسا می نشینیم؛ قصه اولین قدم هایش تا تصویر یک رویا!

 

1

 

مهسا جان لطفا خودتان را به طور کامل برای خواننده های ما معرفی کنید.

مهسا هستم ساکن استان گیلان،شهر زیبای لاهیجان. رشته تحصیلی ام مهندسی نرم افزار بوده و ارتباطی به این هنر ندارد. برای یاد گرفتن این هنر کلاسی نرفته ام و آموزش خاصی ندیده ام. البته قبلا در هنرهای دیگر مثل نقاشی و خیاطی نیز سر رشته داشتم که تا حدودی در کارم تاثیر داشته است.

از آغاز کارتان برایمان بگویید. چطور انگیزه این کار در شما ایجاد شد؟

اردیبهشت ۹۳ بود که اولین کارم را با نمد ساختم، اما فعالیت جدی تیتیلاس از آذر ۹۳ شروع شد. انگیزه اولیه را دختر عمه ام به من داد؛ که شروع به ساخت و فروش آثار هنری اش کرده بود. فکر کردم شاید من هم بتوانم استارت چنین کاری را بزنم. از آنجا که همیشه عاشق هنر و ایده های جدید بودم و از خلق کردن لذت می بردم، هر هفته چند ساعت را به گشت و گذار در سایت ها و صفحات مرتبط با این موضوع اختصاص می دادم. چند وقت بود که کاردستی و عروسکهایی می دیدم که خیلی برایم جالب بودند اما حتی نمی دونستم با چه پارچه ای ساخته شده اند و هیچ فکر نمی کردم بتوانم به آن پارچه ها دسترسی داشته باشم! یک روز اتفاقی در سایتی متوجه شدم که اسم آن پارچه نمد هست! بلافاصله در اینترنت سرچ کردم و متوجه شدم بله در ایران هم می شود به آن دسترسی داشت.

تمام مغازه های شهرمان را زیر پا گذاشتم اما فروشنده ها حتی اسمش را هم نشنیده بودند! دلسرد نشدم، آنقدر پرس و جو کردم تا بالاخره پیدایش کردم.یادم است اولین بار فقط شش تیکه ی کوچک از شش رنگش را خریدم. و همان روز شروع به ساخت اولین کارم کردم.از آنجاییکه دوست نداشتم کارهایم کپی از نمونه های اینترنتی باشد کلی وقت صرف فکر کردن به یک طرح جدید می کردم و هر چند روز یک بار با ترکیب همان چند رنگ محدود، کار جدیدی می ساختم.

هنوز به فکر عرضه و فروش آنها نبودم. پنج ماه گذشت و من همچنان برای دلم می ساختم تا اینکه دوستم اتفاقی یکی از کارها را در دستم دید و انگیزه بعدی و اصلی این کار را ایشان به من داد. بهتر است بگویم مشوق اصلی ام همین دوست خوبم بود. پیشنهاد داد که عکس کارهایم را برایش بفرستم تا برایم مشتری پیدا کند. خودش و دوستانش جز اولین مشتریهایم بودند. خلاصه با اصرار های پیاپی دوستم، آذر ۹۳ بود که عکسها را در صفحه اینستاگرامی که از پنج ماه قبل ساخته بودم نشر دادم و فعالیت و فروش اینترنتی ام از همین جا رقم خورد.

 

4

 

فکر می کنید تا این لحظه چقدر در کارتان موفق بوده اید و رمز این موفقیت چه چیزی بوده؟

تا حد زیادی از فعالیت و کارم رضایت دارم اما هنوز به ایده آل خودم نرسیده ام و فکر میکنم برای موفق شدن راه درازی را در پیش دارم.

آیا دوست دارید این هنر را به علاقمندان نیز آموزش دهید؟

دوستان زیادی از من در مورد نحوه کار سوال می پرسند و من تا جایی که بتوانم با صبوری جواب میدهم. اما راستش علاقه چندانی به مقوله آموزش ندارم. بحث آموزش از حوصله ی من خارج است و یک جورایی برایم خسته کننده است. بیشتر ترجیح میدهم در محیطی آرام و به دور از دغدغه های روزانه به ایده های جدید فکر کنم و برای اجرای آنها وقت صرف کنم.

 

3

 

غیر از این کار چه فعالیت های دیگری دارید؟ و روزانه چقدر از وقت شما صرف این هنر می شود؟

در حال حاضر فعالیت شغلی دیگری را دنبال نمی کنم و تمام وقت و تمرکزم را روی همین کار گذاشته ام. بستگی به حس و حالم دارد گاهی برای خلق یک ایده جدید انقدر شوق و ذوق دارم که تا تمامش نکنم دست بردار نیستم و اصلا گذر زمان را حس نمی کنم. اما به طور میانگین روزهای عادی که سفارشاتم زیاد نباشد معمولا ۴ تا ۵ ساعت و برای مناسبت های خاص که سفارشات زیاد می شوند مثل دم عید، ۹ تا ۱۰ ساعت در روز کار میکنم.

چقدر از درآمد این کار را صرف تهیه مواد اولیه می کنید؟

هزینه تهیه مواد اولیه این کار خیلی زیاد نیست اما زحمت و وقتی که صرف ساخت کارها می شود چندین و چند برابر است!

به نظر خودتان آنچه که کار شما را از بقیه متمایز می کند چیست؟

خوشبختانه امروز نمد در دسترس همه هست و متاسفانه کپی از کارها و طرح های نمدی تا حدودی راحت. من کارهایم را با عشق زیادی خلق می کنم. دوست ندارم صرفا از طرحهای اینترنتی کپی بسازم چون زیاد برایم زیاد لذت بخش نیست. بنابراین وقت زیادی را صرف ارائه ی ایده ها و طرح های جدید می کنم که کارم را متفاوت جلوه بدهد. ترجیح میدهم خالق طرح های خودم باشم و این یعنی حس خوشایند رضایت از کار.

 

IMG_2411

 

در چند کلمه هنرتان را توضیف کنید.

یک هنر رنگی رنگی و شاد که میتوانید طرح و نقاشی هایتان را از ذهنتان و از دل کاغذ بیرون بکشید و به واقعیت تبدیل کنید.

از نظر شما هنرمند چه کسی است؟

هنرمند صرفا کسی نیست که توانایی انجام هنری را داشته باشد. هنرمند واقعی عاشق زیبایی هاست و با تمام احساس و عشقش اثری را خلق می کند.

از نظر شما مهترین ویژگی یک هنرمند چیست؟

خلاقیت

این جمله را کامل کنید؛ من و هنر …

من و هنر … محفل صمیمی دوستان باذوق!

برای کسانی که دوست دارند مثل شما چنین مسیری را آغاز کنند چه پیشنهاد و توصیه هایی دارید؟

خیلی خلاصه بگویم این کار صبر، حوصله و دقت زیادی می طلبد و البته خلاقیت! اگه پشتکار داشته باشید می توانید موفق بشوید.

 

5

 

برای آینده این راه چه برنامه هایی دارید؟

فکر و ایده های زیادی دارم که امیدوارم روزی رنگ حقیقت بگیرند. شاید تغییر رویه بدهم و وارد حیطه جدیدی از هنر بشوم. همه چیز از یک رویا شروع شد و من حالا مشتاقم که به عنوان یه برند به فعالیتم ادامه بدهم و تیتیلاس را به جایی برسانم.

در پایان اگر صحبت ناگفته ای مانده بفرمایید.

به نظرم هر آدمی یک استعداد نهان دارد و نیاز به یک تلنگر برای شکوفا شدنش. اگه استعدادت را کشف کردی، خوش به حالت! قدم اول را برداشتی حالا دستش را بگیر و با او قدم بزن، نگذار تنها بماند. راستی! ایده گرفتن خوب است اما صرفا کپی کردن ذهن انسان رو محدود می کند. خوب ببینید، زیاد ببینید تا ذهنتان برای خلق طرح های جدید بازتر بشود.

در پایان عکسی از اولین کار مهسا ببینید:

photo_2016-01-11_00-52-52

 

اگر علاقمند به تهیه محصولات هنری مهسا هستید، به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه فرمایید.

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.