یکی از خصلت های مردم جهان اول که شاید برای جهان سومی ها خیلی عجیب باشد نوع نگرش احترام آمیز آنها  به گذشته و قدمت ها است. مدرنیته برای جهان سومی ها شهرنشینی، احاطه شدن با اشیا لوکس و لوازم الکترونیکی تعریف می شود اما برای جهان اول مدرنیته یعنی اگر من یک روستایی هستم زندگی و کارم همچنان در روستا ادامه می یابد و اگر وسایل الکترونیکی کمکی به پیشرفت کار و زندگی من می کنند حتما از آنها استفاده می کنم. اگر یک شی قابل بازیافت است بدون حس خجالت و با افتخار آن را تبدیل به یک وسیله ارزشمند خواهم کرد. اینجاست که جهان اول تولید کننده و خلاق می شود و جهان سوم مصرف کننده. یادمان باشد مصرف گرا بودن با مدرن بودن تفاوت بسیار فاحشی دارد.

از این مقدمه که بگذریم یکی از هنرهای نوین و بسیار مورد توجه در ممالک جهان اول هنر بازیافت است. یعنی ساخت اشیا هنری با وسایل کهنه که دیگر کاربرد متعارف قبلی خود را ندارند، این اشیا جدید می توانند صرفا دکوراتیو یا کاربردی هم باشند. هر چند بسیاری از هنرمندان اینکه هنر را صرفا دکوراتیو می نامند و در مقابل آن کلمه کاربردی را قرار می دهند استقبال چندانی نمی کنند و معتقدند دکوراتیو بودن و زیبایی آفریدن خود یک کاربرد است.

در این مطلب ایده های بسیار ساده و در حین حال بسیار خلاقانه را با وسایل و اشیا بازیافتی خواهید دید که برای هر یک توضیحاتی اگر لازم باشد نیز عنوان شده اند. شاید همین وسایل ساده را بسیاری از شما در منزل داشته باشید و با دیدن یکی از ایده ها شوق درست کردن یک وسیله جدید با کاربری جدید در شما ایجاد شود.

در این تصویر یک قوری و فنجان قدیمی به صورت خلاقانه روی یک پایه شمع نصب و به ظرف دانه برای پرندگان تبدیل شده است.

با چند پایه چرخدار و یک اسپری رنگ می توانید حلقه  لاستیک های کهنه را به مبلمان های مدرن تبدیل کنید. این سبک مبلمان در معماری داخلی های مدرن که ساده و با تنوع رنگی کم هستند بسیار زیبا جلوه خواهد کرد. شاید بپرسید “چه کسی حاضر است لاستیک جای صندلی در مبلمانش بگذارد؟” در پاسخ باید بگویم هنر همیشه با جسارت همراه بوده است. J و البته کافه ها و گالری های هنری جای خوبی برای این سبک مبلمان هستند.

چند عدد از مهره های دومینویتان را گم کرده اید و دیگر کاربردی ندارد؟ یک تکه چوب و یک موتور ساعت نیاز دارید تا دوباره از مهره های دومینو استفاده کنید.

یک ساعت قدیمی خراب، یک کلید قدیمی، کمی رزین و آویز های سنگی؛ شما از ساعت قدیمی که شاید یادگاری باشد یک گردنبند زیبا ساخته اید.

برای آموختن نحوه کار با رزین به این مطلب مراجعه نمایید.

چطور می توان چاقوی تاشوی جیبی پدربزرگ را به یک دکوری تبدیل کرد که همیشه با دیدنش خوشحال شوید؟ فقط به چند چنگال قدیمی و یک پایه چوبی نیاز دارید.

یک ایده خلاقانه برای باغچه!

چه چیزی جز ترکیب باغبانی و هنر موزاییک شکسته می تواند چنین پایه گلدان هایی خلق کند؟ یادتان باشد حتما داخل چکمه ها را با سنگ ریزه یا سیمان پر کنید تا سنگین شده و قابلیت نگه داشتن گلدان را داشته باشد.

آویز کلید از این ساده تر؟ فقط با یک قفل کمربند ایمنی ماشین! J

شیشه آب نبات های شیک با درب های باغ وحش! کار سختی نیست! اسباب بازی های قدیمی را با چسب به درب شیشه های ترشی یا مربا چسبانده و با اسپری رنگ کنید! فوق العاده نیست؟

یک جفت گوشواره خیلی آرتیستی با عقربه های ساعت!

باز هم اسباب بازی های قدیمی، این بار برای ساخت ظروف پایه دار. اشتباه نکنید لازم نیست ظورف چینی را سوراخ کنید J کله اسباب بازی ها را با یک اره تیز یا چاقوی داغ ببرید، با اسپری رنگ کرده و دوقسمت بدن اسباب بازی ها را به زیر و روی ظروف بچسبانید، مراقب باشید سر درست بالای بدن و سر جای خودش قرار بگیرد.

جای کارد و چنگال با لگو اسباب بازی؛ کمی هم لگو بازی کنید! 🙂

اگر شما هم مثل من با دیدن شاخه های بریده یا شکسته درختان وسوسه می شوید که آنها را بردارید تا شاید چیز به درد بخوری از آنها بسازید، این ایده برای ماست. شاخه درخت را با اسپری رنگ، سفید کنید، پرنده های پارچه ای بسازید یا پرنده های آماده را از لوازم گلسازی تهیه کنید و روی شاخه  بچسبانید. این ایده می تواند آویز سقف یا دکور داخل گلدان باشد.

ساخت جواهرات با ظروف چینی شکسته؛ اگر در کار جواهرسازی هستید، توصیه می کنم از همین حالا به دنبال چینی های گلدار شکسته باشید.

ساخت میز عسلی با صفحه ساعت قدیمی.

ساخت چهارپایه و صندلی های نوستالژیک با کیف و چمدان های قدیمی.

برای این کار به لوگوهای زیادی نیاز دارید؛ میز عسلی با رویه لوگو. شاید این ایده برای یک اسباب بازی فروشی طرح فوق العاده ای باشد.

ساخت کیف پول با نوار کاست های قدیمی؛ امان از کاست های قدیمی که دیگر با وجود تلفن های هوشمند (smart phone) و mp3 پلیر ها یک گوشه خاک می خورند و چون یادآور خاطرات هستند دل دور ریختن آنها را نداریم. شاید باورتان نشود فقط به یک زیپ نیاز داریم! J

ساخت رخت آویز با شاخه درختان: برای اجرا این ایده باید بسیار عاشق بود.

ساخت نگهدارنده موبایل در حال شارژ با جین های قدیمی؛ این ایده خلاقانه زمانیکه در کنار پریز جایی امن برای قرار دادن گوشی وجود ندارد واقعا نجات دهنده خواهد بود.

ساخت جای دستمال کاغذی با لگوی اسباب بازی؛ این جای دستمال را می توانید روی همان میز لگو قرار دهید.

یک ساعت قدیمی +  صفحه ای از چینی شکسته = یک دستبند زیبا

به قلاب گوشواره و کمی آویز و سنگ ، می توانید ساعت های قدیمی یادگاری را دوباره استفاده کنید.

ساخت پلاک گردنبند گربه با چنگال، برای این کار باید حتما در کار جواهر سازی وارد باشید.

ساخت آویز عکس با شاخه درختان و کمی نخ های رنگارنگ

ساخت یک مجسمه بازیافتی با نقاشی روی قیف

ساخت صندلی با مجلات کهنه، سینی چوبی، بالشتگ و بند چرم که می تواند با کمربند جایگزین شود.

طناب های کنفی را می توانید از بازارها، راسته نخ و طناب فروش ها تهیه کنید، و با آنها دورتادور یک لاستیک را بپوشانید و به عنوان مبلمان استفاده نمایید

ساخت عروسک مار چهل تکه با جوراب های کهنه

ساخت مجسمه دکوراتیو گاو با چوب و قطعات فلزی دور ریز

ساخت آویز تزئینی با لامپ های سوختهبه شکل بالن، که روی آنها با هنر ویترای منقوش شده است.

ساخت عروسک های دکوری، با کمی خمیر مسجمه و قلموی نقاشی کهنه. برای خرید آنلاین خمیر مجسمه به فروشگاه اینترنتی من و هنر مراجعه نمایید.

ساخت جلد دفترچه پارچه ای با جین های کهنه؛ جیب جین جای خیلی خوبی است برای قرار گرفتن قلم ها! J

ساخت یک لوستر فوق العاده شاید برای یک کلاس درس، با کره جغرافیا!

ساخت زیورآلات با لامپ های کوچک

ساخت آویز گلدان با پایه لوستر کهنه و گلدان های کوچک

ساخت پایه شمعدان دیواری با یک تکه چوب و یک ملاقه؛ یک جاشمعی مناسب برای دکور آشپزخانه یا کافه ها

 

خلاقیت در دکوراسیون داخل با صندلی

ساخت عروسک مار با کراوات های کهنه

ساخت حلقه گل دکوراتیو با چرخ دوچرخه و کمی گل مصنوعی.

ساخت ساعت رومیزی با چرخ دوچرخه کهنه.

ساخت ساعت دیواری مخصوص آشپزخانه و کافه ها با یک تخته گوشت و یک موتور ساعت. برای نصب موتور ساعت می توانید از یک نجار بخواهید وسط تخته را برایتان سوراخ کند.

خرید ارگنایزر یا جعبه های تزئینی برای ساماندهی وسایل داخل کمد و روی میز شاید قدری گران تمام شود. با کارتن های مقوایی که به راحتی از سوپرمارکت ها بدون هیچ هزینه ای قابل تهیه است و مقداری نخ کنفی می توانید جعبه های ارگنایزر بسازید. برای رعایت موارد بهداشتی می توانید داخل جعبه را نیز با یک کیسه پارچه ای بپوشانید.

این موارد شاید پیاله بسیار کوچکی باشد از دریای خلاقیت با وسایل کهنه، مطمئنا شما ایده های بسیار بهتری را با وسایل کهنه خواهید ساخت! پس خلاق باشید و سازنده!


پینوشت: ژاپنی ها ظروفی که می شکنند را مجددا به هم می چسبانند و درزهای شکسته شده را با طلا پر می کنند؛ تا یادآور شوند اگر روزی در سختی ها شکستی بدان که تجربه ای کسب کرده ای و ارزشمندتر شده ای!

The following two tabs change content below.
بنفشه قلیزاده (متولد ۴ تیر ۱۳۶۶ در رشت)، فارغ التحصیل رشته معماری است. علاقه همیشگی وی به هنر باعث شد تا پس از اتمام تحصیلات آکادمیک، در زمینه ساخت مجسمه شروع به فعالیت نماید. وی در فروردین ۱۳۹۴ با مشارکت علیرضا عابدی مجموعه من و هنر را تاسیس نمود و هم اکنون در زمینه تولید زیورآلات تحت برند Violet Handmade و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی من و هنر فعالیت می کند.

نظرات

 1. مهدیه
  پاسخ

  سلام خسته نباشید ظروف چینی با چه وسیله ای میتونیم برش بزنیم که شکل منظمی در بیاد مثل دایره بیضی

 2. نادره - ت
  پاسخ

  سلام
  برای تهیه دوتا پایه شیک برای دوتا کاسه بزرگ کریستال چه پیشنهادی دارید؟

ارسال نظر